Z czego powinny być wykonywane zbiorniki na paliwo?
Paliwa płynne są wciąż podstawą funkcjonowania transportu samochodowego, będą więc zużywane w dość dużych ilościach. Z uwagi na potrzeby firm przewozowych oraz użytkowników indywidualnych konieczna jest sprawna dystrybucja benzyny, oleju napędowego oraz gazu płynnego, pozwalających na zasilania jednostek napędowych aut osobowych, dostawczych i ciężarowych. Niezbędną do tego infrastrukturę tworzą sieci stacji benzynowych oraz baz paliwa znajdujących się w większych firmach czy gospodarstwach rolnych. Ponieważ olej napędowy, benzyna i LPG stwarzają zagrożenie dla środowiska naturalnego w razie wycieku, a ponadto należy zabezpieczyć je przed zapłonem i eksplozją, potrzebne są odpowiednie zbiorniki paliwowe. Przekonajmy się, co je wyróżnia i sprawdźmy, z czego się je robi.
Co trzeba wiedzieć o typach zbiorników na paliwo?
Przechowywanie paliwa wymaga dobrego zabezpieczania go przed wyciekiem. W tym celu można wykorzystywać różne rozwiązania uzależnione od tego, jak wielka ilość wchodzi w grę. Przy mniejszym zapotrzebowaniu w zupełności mogą wystarczyć niewielkie zbiorniki polietylenowe o podwójnych ścianach, które okazują się idealne przy ilościach od kilkuset do kilku tysięcy litrów. Tam, gdzie ilość magazynowanych materiałów pędnych musi być większa i sięga kilkunastu lub kilkudziesięciu tysięcy litrów, wybierane są z reguły zbiorniki ze stali, która jest w specjalny sposób zabezpieczana przed korozją oraz chroniona przed wyładowaniami elektrostatycznymi za sprawą odpowiedniej instalacji uziemiającej. Alternatywą dla takich urządzeń są coraz częściej trwałe i odporne, choć dość kosztowne zbiorniki ze stopów aluminium albo wykonane z materiałów kompozytowych powstałych z wykorzystaniem włókna szklanego.
Jak wygląd eksploatacja zbiornika na paliwo?
Ze względów bezpieczeństwa podziemne i naziemne zbiorniki paliwa muszą być poddawane przeglądom. Dla zachowania ich w dobrym stanie technicznym konieczna okaże się też ich okresowa konserwacja obejmująca pozbywanie się osadów, wzmacniania płaszcza czy odtwarzania warstw zabezpieczających.